BOLALAR NAFAQASI TAYINLANISHI UCHUN OILANING NЕCHA OYLIK DAROMADI XISOBGA OLINADI ?
⚡️SAVOL;
Bola puli tayinlanishi uchun oilaning necha oylik daromadi xisoblanishi kerak ?
⚡️JAVOB;
Vazirlar Mahkamasining 654-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra,
➖ oilaning bir a’zosiga to‘g‘ri keladigan bir oylik o‘rtacha daromad bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam olish uchun murojaat qilingan oydan oldingi oyGACHA bo‘lgan oxirgi uch oyi uchun hisoblab chiqilgan barcha oila a’zolarining daromadi summasini oila tarkibiga kiritiladigan oila a’zolari soniga va uchga bo‘lish orqali aniqlanadi.
✏️ Ya’ni, bolalar nafaqasi tayinlanishi uchun daromad xisoblashda Siz qaysi oyda ariza bergan bo‘lsangiz o‘sha oydan 4 oy orqaga qaytiladi va o‘sha 4 oydan birinchi uch oy olinadi. Masalan, Siz shu fevral oyida ariza bersangiz yanvar oyi xisoblanmaydida unday oldingi 3 oy, ya’ni dekabr, noyabr xamda oktyabr oylaridagi daromadingiz xisoblanadi. Shu tartibda hisoblangan daromadingiz kishi boshiga yuqoridagi nizomda belgilangan mezondan oshib ketmasa Sizga bolalar nafaqasi tayinlanishi mumkin.
✏️ Agar orangizda bizga bola puli chiqarmikan yoki chiqmasmikan deb yurganlar bo‘lsa, ana endi o‘zingiz xisoblab ko‘ring! Yuqoridagi tartibda orqadagi 3 oyda barcha topgan rasmiy daromadingizni ko‘z oldingizga keltiring va o‘sha daromadlarni oila a’zolaringiz soniga va uchga bo‘ling. Shunda masala oydinlashadi. Agar o‘zingiz yuqoridagi Nizom talablari bo‘yicha daromadingizni hisoblay olmasangiz bizga savol shaklida yozib qoldiring!