ISHSIZLAR TOMONIDAN TO‘LANISHI KЕRAK BO‘LGAN ALIMЕNT MIQDORLARI OSHDI!
Oila kodeksining 140-moddasida,
➖ agar aliment to‘lashi shart bo‘lgan shaxs shu davrda ishlamagan bo‘lsa yoki uning ish haqi yoki daromadini tasdiqlovchi hujjatlar taqdim qilinmagan bo‘lsa, aliment qarzi undirilayotgan vaqtda O‘zbekiston Respublikasidagi o‘rtacha oylik ish haqi miqdori bo‘yicha hisoblab chiqiladi deb ko‘rsatilgan. Davlat statistika agentligi tomonidan berilgan ma’lumotga tayangan holda aliment to‘lovchilar uchun MIB tomonidan belgilanadigan O‘zbekistondagi o‘rtacha oylik ish haqi hozirgi kunda 6 368 158 so‘mni tashkil qilmoqda.
⚡️Shunga ko‘ra, bugungi kun holatiga MIB-ning rasmiy sayti orqali ishsiz bo‘lgan aliment to‘lovchilar uchun har oylik aliment miqdorlari bolalar soniga qarab;
✔️ Bir nafar bola uchun— 1 592 039 so‘m;
✔️ Ikki nafar bolalar uchun— 2 122 719 so‘m;
✔️ Uch va undan ortiq bolalar uchun— 3 184 079 so‘mni tashkil qilmoqda.
✏️ Shundan kelib chiqib kim aslida qancha aliment olishi yoki to‘lashi kerakligini hisoblab olsa bo‘ladi. Agar qo‘shimcha savollar bo‘lsa quyida bizga yozib qoldirishlaring mumkin!